Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2017-08-11

Krajowe i regionalne programy: podpowiadamy, gdzie szukać dotacji

Rzeczpospolita

„Rzeczpospolita" sprawdziła, kto i gdzie będzie prowadził konkursy dla przedsiębiorców, którzy chcieliby pozyskać pieniądze na prowadzenie badań, rozwijanie nowych technologii, wprowadzanie unowocześnionych towarów i usług, bądź testowanie nowych modeli biznesowych.

Zarówno w programach regionalnych, jak i ogólnokrajowych na przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MSP, wciąż czekają unijne środki. Przypisane do poszczególnych działań, mogą współfinansować różnorodne projekty. Od tych związanych z prowadzeniem badań przemysłowych i prac rozwojowych, przez polegające na wdrażaniu wyników takich prac, dbanie o ochronę własności przemysłowej, pozyskiwanie kapitału na dalszy rozwój, budowę zaplecza laboratoryjnego, po rozbudowę firm lub ich internacjonalizację.

Dla początkujących

Przykładem konkursu skierowanego do mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest ten prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na firmy czekają pieniądze na realizację projektów polegających na prowadzeniu badań przemysłowych oraz prac rozwojowych w obszarach wpisujących się w tzw. krajowe inteligentne specjalizacje. Efektem każdego projektu, którego wartość powinna mieścić się w przedziale od 300 tys. zł do 1,5 mln zł (kosztów kwalifikowanych) powinien być innowacyjny produkt, usługa lub proces. Cecha innowacyjności musi zostać wykazana co najmniej na poziomie przedsiębiorcy, co jest bardzo łagodnym kryterium jak na działanie 1.1.1 programu „Inteligentny rozwój", z którego wybrane projekty będą finansowane (...).

[Michał Kołtuniak]


  •