Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2017-10-12

Rój robotów w Wenecji

Rzeczpospolita

Międzynarodowe konsorcjum uniwersyteckie testuje stado samodzielnych podwodnych automatów.

Konstruktorzy wzorowali się na żywych organizmach. Roboty będą śledziły wpływ turystyki na jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Wenecja będzie poligonem doświadczalnym dla zakrojonego na szerszą skalę projektu polegającego na stworzeniu armii robotów monitorujących głębiny morskie. Nad tym projektem – największym na świecie systemem podwodnych robotów – pracują naukowcy z uniwersytetów we Włoszech, w Austrii, Belgii, Niemczech, Chorwacji i we Francji.

Testowy rój w Wenecji liczy 120 maszyn wyposażonych w czujniki mierzące różne parametry środowiska. Projekt nosi nazwę „Cocoro” (Collective cognitive robots). W skład roju wchodzą trzy „gatunki”, a inspiracją dla ich konstruktorów są nenufary, ryby i małże. Największymi eksperymentalnymi maszynami są aPady. Urządzenia te pływają po powierzchni wody i umożliwiają przekazywanie poleceń operatora całej flocie. Służą one także do pomiarów nasłonecznienia, informują cały rój o przeszkodach, przepływających statkach, motorówkach i gondolach. Ponieważ są wystawione na działanie promieni słonecznych, pełną funkcję ładowarek akumulatorów dla innych robotów.

[Krzysztof Kowalski]


  •