Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2011-11-02

Innowacje na gdańskich targach

Portal Innowacji

W czwartek w Gdańsku rozpoczęły się Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon Innowacje 2011. Swoje projekty i pomysły prezentują tam zarówno przedsiębiorcy jak i instytuty badawcze i uczelnie. Organizatorzy zapewniają, że każdy zainteresowanym wynalazkami oraz innowacyjnymi projektami znajdzie tu coś dla siebie. Największą atrakcją wydarzenia jest podwodny hotel, który za kilka lat ma powstać na Zatoce Gdańskiej, informuje Dziennik Bałtycki.

Wydarzenie organizowane w Gdańsku jest wspaniałą okazją do zaprezentowania polskiej myśli technicznej oraz dorobku rodzimych naukowców. Oprócz wystawy, zwiedzający mogą wziąć udział w towarzyszących konferencjach i seminariach, podczas których poruszana będzie tematyka finansowania innowacji oraz projektów badawczych. To, co wyróżnia gdańskie spotkanie to wydarzenia zaadresowanie do wielu grup związanych z innowacjami. Spotkać tu można zarówno przedstawicieli świata nauki, projektantów, twórców oraz przedsiębiorców i osoby odpowiedzialne za przyznawanie dotacji na projekty unijne. W imprezie bierze udział prawie 70 wystawców, którzy prezentują około 100 wynalazków z różnych dziedzin, a także nowoczesne technologie i projekty.

Niewątpliwie jednak największe zainteresowanie uczestników wzbudzają wynalazki polskich naukowców. Hitem tegorocznej wystawy jest na pewno projekt Water Discus Hotel, który przedstawia podwodny hotel docelowo zlokalizowany na Zatoce Gdańskiej. Jak podkreśla autor i pomysłodawca projektu dr hab. inż. Lech Rowiński, kierownik Katedry Teorii i Projektowania Okrętów, będzie to inwestycja wyjątkowa na skalę światową. Jak informuje Dziennik Bałtycki, hotel będzie składać się z dwóch dysków, połączonych wierzą. Dolny, znajdujący się pod powierzchnią morza, na głębokości ok. 10 metrów, będzie miał 27 m średnicy i w nim znajdą się pomieszczenia mieszkalne dla 42 osób. Ta część hotelu będzie się obracać z prędkością np. dwóch razy na dobę, by wszyscy lokatorzy mogli w równym stopniu podziwiać podwodny świat.
  •