Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2019-05-15

Ruszają konsultacje do II edycji rządowego programu GovTech Polska!

Mechanizm identyfikacji pojazdów, aplikacja, która zweryfikuje rentowność instalacji paneli słonecznych, system automatycznej weryfikacji wieku gracza, rozwiązanie, które automatycznie przypisze klasyfikację dla nowo składanych zgłoszeń patentowych i przekieruje je do oceny merytorycznej dla odpowiedniego eksperta, aplikacja, która zidentyfikuje mówców na podstawie analizy głosu i obrazów video oraz wykona transkrypcję mowy na tekst - oto lista pierwszych wyzwań, które w ramach II edycji programu GovTech Polska podejmą polscy przedsiębiorcy.

W listopadzie ubiegłego roku ruszyła pilotażowa edycja rządowego programu GovTech Polska, który miał wypracować nowe podejście do zamówień publicznych i pokazać, że wyzwania sektora publicznego mogą być atrakcyjne dla startupów i MŚP. Przez 6 miesięcy trwania I edycji program zgromadził prawie 300 chętnych do rozwiązania pięciu stawianych przez administrację wyzwań. Po spektakularnym sukcesie ruszył nabór na kolejne wyzwania. Docelowo w II edycji ma zostać ogłoszonych ich 20.

Zanim to nastąpi zostaną przeprowadzone jedne z największych w historii administracji publicznej konsultacji biznesowych, które pomogą zderzyć pomysły zamawiających z realiami rynku. „To szansa nie tylko dla administracji, aby mogła pozyskać rozwiązania szyte na miarę swoich potrzeb. To także sposobność dla startupów czy małych firm, które opracowują innowacyjne rozwiązania, by mogły przekonać administrację do swoich pomysłów” - mówi Justyna Orłowska, Dyrektor Programu GovTech Polska.

Dziś przedstawiamy pierwszą piątkę zamawiających z sektora publicznego, którzy w jednym czasie i miejscu przeprowadzą konsultacje biznesowe. Na zaangażowanie rynku startupów i MŚP czekają Tauron, PKN Orlen, Totalizator Sportowy oraz Senat RP i Urząd Patentowy RP.

Jakie wyzwania czekają na przedsiębiorców?

PKN Orlen poszukuje rozwiązania, które w zautomatyzowany sposób będzie weryfikowało tankowany pojazd. Ma to szczególne znaczenie w przypadku transakcji flotowych, gdzie karta przypisana jest do konkretnego pojazu i szybka weryfikacja jest gwarancją uniknięcia fraudów.

Kolejne Spółki Skarbu Państwa przygotowały równie wymagające zadania. Na zainteresowanych wyzwaniem Tauron czeka zadanie stworzenia aplikacji, która po wpisaniu danych teleadresowych nieruchomości wyliczy, ile można zyskać na zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej na podstawie danych meteorologicznych, GIS czy zdjęć satelitarnych.

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, szuka rozwiązania, które będzie w stanie zweryfikować wiek osoby korzystającej z maszyny samoobsługowej do zakupu kuponów gier liczbowych i zdrapek na podstawie analizy obrazu z kamery zainstalowanej w maszynie.

Zadanie wystawiły także instytucje publiczne. Urząd Patentowy RP szuka sposobu, by automatycznie przypisywać właściwą klasyfikację do nowo składanych zgłoszeń wynalazków i wzorów, a następnie przekierowywać zgłoszenie samoczynnie do oceny merytorycznej przez eksperta danego tematu, co pozwoli na znaczne skrócenie ich czasu rozpatrywania.

Piątkę konsultujących pomysły zamyka Kancelaria Senatu, który chciałby wdrożyć narzędzie wspomagające pracę stenotypistek oraz operatorów TV, umożliwiające automatyczną identyfikację mówców na podstawie analizy głosu i obrazów video oraz wykonywać transkrypcję mowy na tekst.

Jak wziąć udział w konsultacjach pomysłów?

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w otwartych konsultacjach pomysłów, mogą dokonać zgłoszenia drogą mailową lub stawić się bezpośrednio na spotkanie, które odbędzie się w ramach jednej z największych konferencji technologicznych w Europie - ImpactCEE, 22 maja w Krakowie. Obok standardowych prezentacji zostały zaplanowane sesje Q&A oraz indywidualne spotkania z przedstawicielami zamawiających. W konsultacjach mogą wziąć udział zarówno przedstawiciele firm, środowisk naukowych, jak i osoby fizyczne.

Lista kolejnych wyzwań, wraz z zaproszeniem do wzięcia udziału w konsultacjach biznesowych zostanie podana na początku czerwca.

Więcej informacji o konsultacjach i wyzwaniach