Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2012-05-11

Sukces polskich projektantek na Koreańskiej Międzynarodowej Wystawie Kobiecych Wynalazków (KIWIE 2012)

Trzy medale - złoty, srebrny i brązowy - przywieźli przedstawiciele Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z Seulu.

Do konkursu zorganizowanego w ramach Koreańskiej Międzynarodowej Wystawy Kobiecych Wynalazków – KIWIE 2012 Urząd zgłosił 3 polskie projekty kobiece, a były to: zestaw Mleko i Miód autorstwa Anny Łoskiewicz oraz Zofii Strumiłło-Sukiennik z Beza Projekt, filcowe torebki projektu Małgorzaty Kotlonek z firmy GOSHICO oraz Beforme – urządzenie dla kobiet w ciąży, które powstało ze współpracy Elżbiety Madej (Puffi Santel Intergalactico) z Robertem Majkutem. Wszystkie zgłoszone produkty zostały uhonorowane nagrodami regulaminowymi wystawy.

Międzynarodowa Wystawa KIWIE organizowana jest co roku przez Stowarzyszenie Koreańskich Kobiet Wynalazczyń (KWIA), przy wsparciu Koreańskiego Urzędu Własności Intelektualnej (KIPO) oraz Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Mi-Young Han, Prezes KWIA oraz Światowego Stowarzyszenie Kobiet Wynalazców i Przedsiębiorców (WWIEA), która od wielu lat działa na rzecz promocji i rozwoju kobiet-wynalazców. Wystawa KIWIE jest inspirującym i unikalnym w skali światowej przedsięwzięciem, mającym na celu zgromadzenie i zademonstrowanie szerokiej publiczności inicjatyw wynalazczych i wzorniczych będących dziełem kreatywności i inwencji kobiet. Na tegoroczną, piątą już edycję wystawy, zgłoszonych zostało 170 projektów wynalazczych oraz wzorniczych z Korei oraz ponad 130 z innych państw.

Tegoroczna wystawa odbywała się w dniach 3 – 6 maja w imponującym centrum biznesowo-wystawowym COEX (Convention and Exhibition Center), będącym częścią World Trade Center Seoul. Na ogromnej hali wystawienniczej swoje osiągnięcia prezentowały kobiety-wynalazcy oraz przedsiębiorcy, a także instytucje z 26 krajów (w tym m.in. z Korei Południowej, Chin, Rosji, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Tajlandii, Filipin, Słowenii i in.) Łącznie zaprezentowano ponad 300 wynalazków i projektów, które walczyły o Grand Prix wystawy oraz nagrody regulaminowe w postaci złotych, srebrnych i brązowych medali przyznawanych przez niezależne jury. Dodatkowo wystawcy ubiegali się o nagrody specjalne, przyznawane przez przedstawicieli urzędów i instytucji krajowych oraz międzynarodowych związanych z wynalazczością oraz ochroną własności intelektualnej w poszczególnych państwach. Warunkiem udziału w konkursie była wcześniejsza rejestracja praw wyłącznych do danego projektu w stosownym krajowym urzędzie patentowym lub międzynarodowej instytucji zajmującej się udzielaniem praw wyłącznych.

W tym roku Urząd Patentowy RP po raz pierwszy miał do dyspozycji własne stoisko, na którym prezentowany był dorobek polskich projektantek oraz przedsiębiorczyń z obszaru wzornictwa. Na tę okoliczność został przygotowany specjalny katalog zawierający kobiece projekty przedstawiane wcześniej na wystawach „W dobrej formie”, organizowanych przez UPRP. W części konkursowej wystawy Urząd zaprezentował następujące projekty:

  • urządzenie Beforme – dedykowane kobietom w ciąży, polegające na połączeniu w obrębie jednego urządzenia odtwarzacza MP3 i stetoskopu służącego do osłuchiwania rytmu bicia serca matki i płodu (projekt: Elżbieta Madej - Puffi Santel Intergalactico oraz Robert Majkut – Robert Majkut Design);
  • torby Goshico – wykonywane głównie z filcu, zdobione oryginalnymi haftami inspirowanymi folkowymi ornamentami (projekt i realizacja: Małgorzata Kotlonek oraz Agnieszka Kotlonek-Wójcik – GOSHICO);
  • zestaw Mleko i Miód – zaprojektowany dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Zestaw służy do przygotowania tradycyjnego napoju: mleka z miodem (projekt i realizacja: Anna Łoskiewicz oraz Zofia Strumiłło-Sukiennik – Beza Projekt).

Podczas oficjalnej uroczystości zamknięcia wystawy, która odbyła się 6 maja, ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Bardzo miłą niespodzianką było, iż wszystkie prezentowane przez UPRP projekty zostały uhonorowane nagrodami regulaminowymi. Beforme otrzymało złoty medal, torby Goshico – medal srebrny, zaś zestaw Mleko i Miód – brązowy.

Oficjalne przekazanie laureatom medali i dyplomów odbędzie się 16 maja br. w siedzibie Urzędu Patentowego RP.

Udział w wystawie finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013, w ramach projektu pt. „Wsparcie efektywnego wykorzystania własności przemysłowej w innowacyjnej gospodarce”
POIG.05.02.00-00-004/10


Galeria