Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


Po co chronić znak towarowy?

Znak towarowy służy do odróżnienia towarów i usług wprowadzanych na rynek. Nakładając tego typu oznaczenie na konkretny towar i/lub usługę, informujesz konsumenta i/lub usługobiorcę o tym, że pochodzą one z konkretnego źródła (od konkretnego przedsiębiorcy).

Zarejestrowany znak towarowy chroni towary, które produkujesz i wprowadzasz do obrotu oraz usługi, które świadczysz osobom trzecim. Jest to ochrona prawna. Jeżeli więc, produkujesz i wprowadzasz do obrotu towar, oznaczany danym znakiem towarowym lub świadczysz pod nim określoną usługę, powinieneś postarać o jego rejestrację. Zarejestrowany znak towarowy jest objęty monopolem, a więc przysługuje jedynie jego właścicielowi i dlatego, co do zasady, nikt inny bez jego zgody nie może go używać. W odróżnieniu od innych sposobów ochrony interesów przedsiębiorcy, prawem ochronnym na znak towarowy rządzą proste i przejrzyste zasady. Ich przejrzystość powoduje, że prawo to jest bardzo skutecznym narzędziem obrony w przypadku naruszenia praw do takiego oznaczenia.Uwaga! Prawna ochrona znaku towarowego w obrocie gospodarczym jest bardzo ważna! Jeżeli producent zwleka z wniesieniem wniosku o ochronę swojego znaku towarowego, inni mogą skorzystać na jego inwestycjach (np. w reklamę), podrabiając jego znak. 


  •