Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej

Ostrzeżenie przed wprowadzającymi w błąd wezwaniami do zapłaty, fakturami lub sfałszowanymi decyzjami!

Szanowni Państwo,

  • na terytorium Polski i innych krajów działają firmy, które proponują wpisy do rejestru znaków towarowych, wynalazków, wzorów przemysłowych i wzorów użytkowych, żądając wpłaty określonej kwoty na wskazane w wezwaniu lub na fakturze konto. Informujemy, że tylko wpis do rejestru Urzędu Patentowego RP zapewni Państwu ochronę prawną własności przemysłowej.
  • Urząd Patentowy powziął informacje o otrzymywanych przez zgłaszających sfałszowanych decyzjach o udzieleniu praw ochronnych na znaki towarowe pochodzących od firmy U.P.R.P. (Al. Niepodległości 188/192, 00-950 Warszawa), wzorowanych na dawnych formularzach Urzędu Patentowego i zawierających prawidłowe dane dotyczące zgłoszeń. W dniu 24 kwietnia 2018 r. Urząd dokonał zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 270 § 1 oraz 286 § 1 Kodeksu Karnego, polegających na podrobieniu dokumentu decyzji o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy, a także prowadzeniu działalności noszącej znamiona oszustwa.


Aktualizacja formularzy elektronicznych opublikowanych na platformie ePUAP oraz rekomendowana przeglądarka dla korespondencji prowadzonej za pośrednictwem ePUAP

Szanowni Państwo, w związku z aktualizacją formularzy elektronicznych opublikowanych na platformie ePUAP uprzejmie informujemy, że w zakresie składanych wniosków o:

  1. Udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy;
  2. Udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy;
  3. Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy;
  4. Udzielenie patentu na wynalazek;
  5. Pismo w sprawach dotyczących przedmiotów własności przemysłowej.

możliwe jest dołączanie załączników w formie odrębnych plików o rozmiarze do 500 MB.

W zakresie przekazywania pism za pośrednictwem formularzy zamieszczonych na ePUAP rekomendujemy używanie najnowszej wersji przeglądarki Firefox.

Gorąco zachęcamy do wybierania drogi elektronicznej w prowadzeniu korespondencji z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiadomienia o zbliżającym się terminie do przedłużenia prawa ochronnego na znaki towarowe

Szanowni Państwo, w związku z przygotowaniami do wdrożenia w styczniu 2019 roku przez Urząd Patentowy RP usługi powiadamiania o terminie do przedłużenia prawa ochronnego na znaki towarowe prosimy o zapoznanie się z informacjami oraz przekazanie niezbędnych danych do przesyłania powiadomień za pośrednictwem formularzy.

 

2019-05-20

Patent by Night 2019 – Noc Muzeów w Urzędzie Patentowym RP

Urząd Patentowy RP po raz kolejny uczestniczył w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”, która obejmuje z roku na rok coraz więcej instytucji przedstawiających swoją działalność, osiągnięcia i historię w atrakcyjny i nowatorski sposób, służący szerokim celom edukacyjnym.

2019-05-15

Dowiedz się, jak chronić znak towarowy i wzór przemysłowy w Polsce!

Ochrona własności intelektualnej odgrywa bardzo dużą rolę w każdym biznesie. Ty również chciałbyś chronić swój znak towarowy lub wzór przemysłowy, ale nie wiesz jak? Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmw z udziałem ekspertów Urzędu Patentowego RP, przygotowanych przy współpracy z Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, które wyjaśnią Ci krok po kroku jak zgłosić Twój znak towarowy i wzór przemysłowy.

2019-05-15

Ruszają konsultacje do II edycji rządowego programu GovTech Polska!

Mechanizm identyfikacji pojazdów, aplikacja, która zweryfikuje rentowność instalacji paneli słonecznych, system automatycznej weryfikacji wieku gracza, rozwiązanie, które automatycznie przypisze klasyfikację dla nowo składanych zgłoszeń patentowych i przekieruje je do oceny merytorycznej dla odpowiedniego eksperta, aplikacja, która zidentyfikuje mówców na podstawie analizy głosu i obrazów video oraz wykona transkrypcję mowy na tekst - oto lista pierwszych wyzwań, które w ramach II edycji programu GovTech Polska podejmą polscy przedsiębiorcy.

 
2019-05-11

Urząd Patentowy RP na 23. Pikniku Naukowym

Urząd Patentowy RP uczestniczył w 23. Pikniku Naukowym, który odbył się w sobotę 11 maja 2019 r. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Dla zwiedzających Urząd Patentowy RP przygotował jak co roku stoisko edukacyjno-promocyjne.

2019-05-10

Polka wśród finalistów nominowanych do nagrody European Inventor Award 2019

7 marca br. Europejski Urząd Patentowy (EPO) po raz czternasty ogłosił listę finalistów nominowanych do nagrody European Inventor Award 2019.2019-05-09

VII edycja Konkursu na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej 2019

Termin składania prac: 16 października 2019 r.

Urząd Patentowy RP ogłasza VII edycję Konkursu na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej.

 
2019-05-09

VII edycja Konkursu na krótki film promujący ochronę własności intelektualnej

Termin składania prac: 16 października 2019 r.

Urząd Patentowy RP ogłasza VII edycję Konkursu na krótki film promujący ochronę własności intelektualnej.

2019-05-09

XVII edycja Konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej 2019

Termin składania prac: 16 października 2019 r.

Urząd Patentowy RP ogłasza XVII edycję Konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej.

2019-05-09

XVII edycja Konkursu na najlepszy plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej 2019

Termin składania prac: 16 października 2019 r.

Urząd Patentowy RP ogłasza XVII edycję Konkursu na najlepszy plakat o tematyce związanej z ochroną własności intelektualnej.

 
2019-04-29

Sympozjum naukowe „Ochrona wizerunku w prawie własności intelektualnej”

30-31 maja 2019 r.

Urząd Patentowy RP serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Sympozjum naukowym „Ochrona wizerunku w prawie własności intelektualnej”, które odbędzie się w dniach 30-31 maja 2019 r. w Hotelu Bellotto, ul. Senatorska 13/15 w Warszawie.