Strona uprp.pl korzysta z plików cookie. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na korzystanie z plików cookie.X

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej


2018-06-09

Urząd Patentowy RP na 22. Pikniku Naukowym

Urząd Patentowy RP uczestniczył w 22. Pikniku Naukowym, zorganizowanym 9 czerwca 2018 r. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Dla zwiedzających Urząd Patentowy RP przygotował jak co roku stoisko edukacyjno-promocyjne.

Motywem przewodnim 22. Pikniku Naukowego było pojęcie „Ruch”. Na stoisku Urzędu Patentowego RP można było wziąć udział m.in. w konkursie tematycznym oraz zobaczyć model lewitującej kuli ziemskiej, która unosiła się w powietrzu dzięki wytworzonemu polu magnetycznemu. Odwiedzający stoisko Urzędu mogli także uczestniczyć także w grze „W pogoni za światłem”. Uczestnikom zaproponowano również poszukiwanie drogi w specjalnym labiryncie prowadzącym do zapalonej żarówki. Eksperci Urzędu w trakcie Pikniku przeprowadzali także warsztaty i pogadanki na temat podstawowych procedur zgłaszania wynalazków do ochrony patentowej. Jak co roku Urząd przygotował dla zwiedzających także bogaty zestaw bezpłatnej literatury popularyzującej wiedzę o ochronie własności intelektualnej oraz umożliwił bezpośrednie konsultacje ze swoimi ekspertami dla osób zainteresowanych szczegółowymi kwestiami związanymi z problematyką własności przemysłowej.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej . Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów, doświadczeń i pokazów. Piknik pozwala szerokim kręgom odbiorców zrozumieć rolę nauki i wiedzy technicznej, ukazując je jako niezwykle ekscytujące i pasjonujące obszary ludzkiej aktywności. Atrakcyjna forma przekazu informacji niewątpliwie zachęca oraz inspiruje zwiedzających do rozwijania samodzielnych zainteresowań związanych z wieloma dziedzinami nauki i techniki.

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 różnych podmiotów z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i organizacje kulturalne, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Piknik Naukowy wywołał także duże zainteresowanie w Unii Europejskiej – impreza została wyróżniona przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Piknik stał się także inspiracją dla powstania wielu innych inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. przyczynił się do powstania w Warszawie ośrodka popularyzującego wiedzę naukową jakim jest Centrum Nauki Kopernik.

Oficjalna strona 22. Pikniku Naukowego
Galeria